| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1 Year |
| Warranty: | 1 Year |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Easy Parking Front Rear Bumper Car Reverse Park Sensors
| Model number | CB01-4T0 |
| Sensor diameter | 18.5mm |
| Sensor cable | 2.5m with IP67 waterproof connector. |
| Sensor detection | 0-2.5m. |
| Display range | 0-2.5m for rear, 30cm-1.2m for front |
| Buzzer range | 30cm-1.5m for rear, 30cm-80cm for front |
| Warranty | 1 year |
Addtional Switch to turn on/off the whole parking sensor. Built-in buzzer alarm option for chioce. And there is no standalone buzzer in the kit for choice. Welcome to contact for more details.


3) If the side sensor is too strong to detect the side obtacles, the system will make false alarm, even it
4)CONFIG4 to offer buzzer sound volume choice from 800Kz to 1200Kz. Then you can choose the better buzzer sound you need for louder
5) Buzzer working distance is from 0-80cm for front system and 0-1.5m for rear system. And your LED display will show to relative light color (red-yellow-green) accordingly. 

