Tire Pressure Monitoring System TPMS Bluetooth for Model Y/3/X
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 2 Years |
| Warranty: | 2 Years |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Gold Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2016-05-11
Number of Employees
3
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- tpms sensor
- Certification
- RoHS, CE
- Condition
- New
- Standard
- Standard
- Language
- Spanish, Chinese, German, French, English
- Update Method
- by Internet
- Type
- Diagnostic Scanner
- Coverage
- Exsiting Models(3/X/Y/S)
- Region
- American, Europe and Asian
- MOQ
- 100 PCS
- Sensor Type
- TPMS Bluetooth Sensor
- Application
- OE TPMS Sensor Replacement
- Mircochip
- Freescable
- Pressure Range
- 0-800kpa
- TPMS Valve
- Metal Valve and Rubber Valve Free Change
- Metal Valve Adjustment
- Supported
- Relearn
- Automatic
- Battery
- 5-8 Years
- Transport Package
- Carton and Plastic Bag
- Specification
- 0.035KG
- Trademark
- June
- Origin
- Shenzhen
- HS Code
- 9032900090
- Production Capacity
- 10000 PCS/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 30.00cm * 28.50cm * 18.50cm
- Package Gross Weight
- 5.000kg
Product Description




Tire Pressure Internal Sensor Bluetooth TPMS Sensor for Model 3/X/Y/S
Models using Bluetooth TPMS:
Model 3 (Built Oct 2020-Present) - Bluetooth
Model Y (All Model Y, since introduction in Oct 2020-Present) - Bluetooth
Model X / X Plaid (Refreshed Model, Oct 2021-Present) - Bluetooth
Model S / S Plaid (Refreshed Model, Jun 2021-Present) - Bluetooth
Product Parameter
| Operating temperature | -40 ° C~+125 ° C |
| Relative humidity | 45%~95% |
| Storage temperature range | -40 ° C ~+125 ° C |
| Working temperature | -40ºC~105ºC |
| Pressure range | 0-900Kpa |
| Installation position | automobile wheel hub |
| Quiescent current | 0.3μA≤I≤1.0μA |
| Emission current | 1.0mA ≤I≤3.5mA |
| Operating voltage | 2.90V≤U≤3.50V |
| Emission power | 8dBm |
| Weight | 35g |
| Service life | 5-8 years |
| Waterproofing rate | IP67 |
| Transmitting power | <10dBm |
| Available models | model 3/X/Y/S |
| Temperature error | 20~70 ° C : ±3 ° C, -40~-20ºC,70~125ºC :±5ºC |
| Pressure error | 0 ~50ºC :± 0.07bar, -40~0ºC , 50~85ºC :± 0.1bar |

|
(1) Bluetooth TPMS Sensor |
|
(2) Special for Tesla |
|
(3) Model 3/X/Y/S supported |
|
(5) Metal Sensor Valve is available |
|
(6) Automotive grade IC |
|
(7) Battery lifespan:5-8 years |
|
(8) Warranty: 1 year |
Company Profile
Shenzhen June Electronic Co., Ltd. is special in car accessary development. Including tpms and parking sensors. Especially in tire pressure diagnosis tools, programmers and universal programmable tpms sensors for the OE and aftermarket for years. We doing our best to offer the the most stable product for customers over the world.

Q1: What is the frequency and application?
A1: Bluetooth TPMS. It applied for Asia, Europe and North America aftermarket OE tpms sensor replacement and winter tires.Q2: What's your package?
A2: Our standard package is carton for 50pcs and 200pcs.
Q3: What is your MOQ?
A3: 100 pieces for sensors.Sample is available.
Q4: Do you offer OEM and ODM service?
A4: Yes, OEM and ODM service available.
Q5: When is the lead time?
A5:1-10 working days upon your order of products.
Q6: What about quality warranty?
A6:3 years for tpms sensor and 1 year for programming tool.
Q7: What is Price Term?
A7: EXW. FOB Shenzhen, CIF accepted.
Q8: How about Payment Term?
A8: TT 50% in advance, balance before shipment; L/C, Paypal, Western Union.
Q9: What about shipment?
A9: DHL, EMS, FedEx, UPS, TNT Express; By air or by sea
Q10: After-sales and Refund Policy?
A10: If there is any fault items, pls kindly send us proof, such as photo or video. We will try our best to solve this online first. If still cannot solve, pls send this back to us for repair. The new one will be send to you after problem confirmed.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- TPMS
- Tesla TPMS
- Tire Pressure Monitoring System TPMS Bluetooth for Model Y/3/X
Related Categories
Hot Searches
More