Car Parking Sensor Rear and Front Price
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1 Year |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- CS01-4T0
- Kind
- Parking Sensor
- Test Distance
- 2.5-0.3m
- Warning Type
- Bumming
- Probe Number
- 4
- Certification
- CE, FCC, RoHS
- Working Principle
- Ultrosonic Wave
- Operating Temperature Range
- -20°C~+80°C
- Technich Type
- Ultrosonic
- Installation Method
- Open-hole Type
- Brand
- June
- Product Name
- Car Parking Sensor Rear and Front Price
- Function
- Front and Rear Parking Sensor in One
- Sensor Diameter
- 18.5mm
- Sensor Cable
- 2.5m with IP67 Waterproof Connector
- Buzzer Cable
- 2 Meter
- Towbar and Spare Tire
- Support with 25cm Offset by DIP Switch
- Side Sensor Detection
- Limited to 80cm by DIP Switch to Avoid False Alarm
- Front Bumper
- Supported
- Buzzer Sound Alarm
- High-Low-off Adjustable
- Power Cable
- 1.5 Meter
- Transport Package
- Netural Package
- Specification
- 530mm*230mm*290mm
- Trademark
- OEM
- Origin
- Shenzhen, Guangdong
- HS Code
- 8512301900
- Production Capacity
- 3000 Pieces/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 55.00cm * 35.00cm * 30.00cm
- Package Gross Weight
- 13.000kg
Product Description
Car Parking Sensor Rear and Front Price
Specifications
| Model number | CS01-4T0 |
| Sensor diameter | 18.5mm |
| Sensor cable | 2.5m with IP67 waterproof connector. |
| Sensor detection | 0-2.5m. |
| Display range | 0-2.5m for rear, 30cm-1.2m for front |
| Buzzer range | 30cm-1.5m for rear, 30cm-80cm for front |
| Warranty | 1 year |

Addtional Switch to turn on/off the whole parking sensor. Built-in buzzer alarm option for chioce. And there is no standalone buzzer in the kit for choice. Welcome to contact for more details.

1) Sensor sensitivity is adjustable. You can adjust sensor sensitivity by yourself if it's too strong or too weak.
2) There are brake activiation and speed activation availble. CONFIG1 chooses front system or rear system. CONFIG 2 chooses speed activation and brake activation for front system. 
3) If the side sensor is too strong to detect the side obtacles, the system will make false alarm, even it
is safe now. CONFIG3 makes side sensor detection limited to 80cm to avoid side sensor false alarm. System
will not make bip alarm or show distance more than 80cm. 
4) CONFIG4 to offer buzzer sound volume choice from 800Kz to 1200Kz. Then you can choose the better buzzer sound you need for louder
volume and normal volume.
5) Buzzer working distance is from 0-80cm for front system and 0-1.5m for rear system. And your LED display will show to relative light color (red-yellow-green) accordingly.
6) Pls install the sensors not less than 45cm to avoid detecting ground. And turn a certain angle for side sensors.
Package and Shipping.
Easy Parking Front Rear Bumper Car Reverse Park Sensors
Neutral Package: White box
QTY: 24 SETS .
N.W.:10.0 KGS .
G.W.: 15.0 KGS .
Volume:0.040m³
Delivery date: 3-5 days after payment received. Sample: one day after payment received. 



Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Automotive Safety System
- Universal Parking Sensor
- Car Parking Sensor Rear and Front Price