|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1 Year |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Best Tire Pressure Monitoring System MX Sensor Similar TPMS Sensor

Model: Universal Juneelec programmable tpms sensor
| IC | Automatic level IC |
| Battery | Imported CR2050 5 years life-time. |
| Programmer | Handtool TD560WF and mobile programmer |
| Upgrade | Online upgrade for free |







Product Parameter
| Operating temperature | -40 ° C~+125 ° C |
| Relative humidity | 45%~95% |
| Storage temperature range | -40 ° C ~+125 ° C |
| Working temperature | -40ºC~105ºC |
| Pressure range | 0-900Kpa |
| Installation position | automobile wheel hub |
| Quiescent current | 0.3μA≤I≤1.0μA |
| Emission current | 1.0mA ≤I≤3.5mA |
| Operating voltage | 2.90V≤U≤3.50V |
| Emission power | 8dBm |
| Weight | 35g |
| Service life | CR2050 more than 3 years |
| Waterproofing rate | IP67 |
| Transmitting power | <10dBm |
| Transmitting frequency | 433.92MHz&315MHz |
| Temperature error | 20~70 ° C : ±3 ° C, -40~-20ºC,70~125ºC :±5ºC |
| Pressure error | 0 ~50ºC :± 0.07bar, -40~0ºC , 50~85ºC :± 0.1bar |

Q1: What is the frequency and application?
A1: Sensor frequency is 315Mhz/433Mhz. It applied for Asia, Europe and North America aftermarket OE tpms sensor replacement and winter tires.