| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 13 Month |
| Frequency: | 315MHz 433MHz Hybrid |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Quantity(Pieces) | 1 - 100 | 101 - 1000 | >1000 |
| Est. Time(days) | 3 | 6 | 10 |
| Operating temperature | -40 ° C~+125 ° C |
| Relative humidity | 45%~95% |
| Storage temperature range | -40 ° C ~+125 ° C |
| Working temperature | -40ºC~105ºC |
| Pressure range | 0-900Kpa |
| Installation position | automobile wheel hub |
| Quiescent current | 0.3μA≤I≤1.0μA |
| Emission current | 1.0mA ≤I≤3.5mA |
| Operating voltage | 2.90V≤U≤3.50V |
| Emission power | 8dBm |
| Weight | 40g |
| Service life | 3 years |
| Waterproofing rate | IP67 |
| Transmitting power | <10dBm |
| Transmitting frequency | 433.92MHz&315MHz |
| Temperature error | 20~70 ° C : ±3 ° C, -40~-20ºC,70~125ºC :±5ºC |
| Pressure error | 0 ~50ºC :± 0.07bar, -40~0ºC , 50~85ºC :± 0.1bar |



Covers more than 98% car protocols from North America, Europe and Asia
Features
|
(1) 315 & 433MHz 2 in 1 Hybrid Sensor, dual Frequency |
|
(2) 98% car models coverage |
|
(3) 1 SKU solutions, no need to store hundreds of OE sensors |
|
(4) Metal & Rubber valve freely interchanged with international patent |
|
(5) Duplicate ID , Automatic Create ID and Manual Input ID available for choice |
|
(6) Wireless program, no limited programming |
|
(7)Strict Quality Control to meet quality of OE sensor, Warranty 13 months |

FAQ